Site Loader

Vzhledem obyčejná, nenápadná, ale rychle rostoucí rostlina, která je velmi oblíbená pro mnoho svých užitečných vlastností. Její latinský název je Plectranthus a u nás jí říkáme kromě rýmovníku také molice, moud nebo mexický eukalyptus.
 
Promněte lístky mezi prsty a po přivonění ucítíte svěží směsici vůní meduňky, máty nebo kafru.
listy rýmovníku 
Výhody rýmovníku:
·         Příjemná vůně pomáhá jako prevence, ale léčí i nastoupenou rýmu a zároveň pomáhá astmatikům, kdy celkově zlepšuje dýchání. Utržené lístky můžete nosit klidně celý den u sebe a podle potřeby přivonět. Přes noc pak nechte list ve sklenici s vodou louhovat na topení.
·         Hojně pořizován je také kvůli své vůni, která odpuzuje komáry, moli a ostatní hmyz.
·         Čaj z lístků snižuje cholesterol a vysoký krevní tlak. V kuchyni se také používá jako koření. Odvar z něj je vhodný na ekzémy. Zbytek odvaru můžete nalít do aromalampy, podpálit ji a nechat jím provonět místnost.
·         Listy obsahují vonné oleje karvakrol a thymol, které mají antibakteriální účinky.
léky proti rýmě 
Jak pěstovat?
Jedná se o nenáročnou rostlinu, která potřebuje především dostatek denního světla. Protože vyžaduje spíše sušší půdu, postačí zalévání jednou týdně. Přelití by mohlo způsobit zčernání listů a pak se rostlina těžko uzdravuje. V létě můžete rýmovník nechat v polostínu na balkoně a v zimě jej hlavně chraňte před mrazem nebo průvanem a zalévání více omezte.
Pokud budete chtít přihnojovat (od jara do podzimu), pořiďte si speciální hnojivo pro bylinky, budete potom moci z lístků připravovat čaje a všeobecně jej využívat v kuchyni.
Na jaře vždy rýmovník přesaďte do většího květináče a v průběhu roku zaštípněte, ať má stále hezký tvar – odstřihnuté lodyhy nelikvidujte, ale použijte je k rozmnožení (podle návodu níže). Aromatickou bylinkou můžete potom obdarovat příbuzné.
 
Rozmnožování
Sehnat výhonek rýmovníku nebude problém – mnoho pěstitelů rostlinky prodává na internetových bazarech nebo ho seženete jako sazeničku v zahradnictví.
Bylina se klasicky množí řízkováním. Můžete se zeptat svých známých a poprosit je o odstřihnutí lodyhy s lístky. Tu pak necháte zakořenit ve vodě a po 2-3 týdnech zasadíte do substrátu s pískem. Kromě zimy můžete tímto stejným postupem rýmovník množit kdykoliv budete chtít.

Post Author: deamadre.cz