Site Loader

I. trimestr (1. – 3. měsíc těhotenství)

První trimestr začíná prvním dnem poslední menstruace a končí 13.týdnem těhotenství (tt). Těhotenství začíná menstruací protože toto „magické datum“ je využíváno pro výpočet termínu porodu, který by měl nastat zhruba za 40 týdnů (+/- 2 týdny). V tomto období žena pociťuje více či méně hormonální změny.
 
Nejčastější příznaky:
 
–         podrážděnost,
–         změny nálad,
–         zvýšená citlivost v prsou,
–         únava,
–         častější močení,
–         bušení srdce,
–         zvláštní chutě,
–         pálení žáhy.
 těhotenský test
Výše zmíněné příznaky mohou, ale nemusí, být doprovázeny také tzv. ranními nevolnostmi. Pokud Vás neminou jen dejte pozor – nevolnost se může objevit kdykoliv v průběhu dne, nejen ráno.
Mohou se samozřejmě objevit i jiné příznaky – vše je velmi individuální. Pokud si tedy maminka není jistá zda je vše v pořádku, je vždy dobré raději zavolat lékaři a zeptat se. Je totiž nanejvýše důležité, aby maminka po celou dobu těhotenství byla, co nejvíce, v pohodě.
 
1. Screening(mezi 10. – 14.tt)
Skládá z odběru krve a ultrazvukového výšetření. Závěrem tohoto screeningu je hlavně vyčíslení pravděpodobnosti možné genetické vady (Downův, Edwarsův, Pataův syndrom).

II. trimestr (4. – 6. měsíc těhotenství)

Mezi 15. – 27. tt se děloha stále zvětšuje a přibývá také podkožní tuk. Zaměřte se na péči o tělo, především v oblasti prsou, bříška, stehen a boků, kde se začíná napínat kůže. Tyto tři měsíce jsou často označovány jako nejkrásnější.
 
Velký ultrazvuk(obvykle ve 20.tt)
Gynekolog důkladně vyšetřuje plodovou vodu, placentu, růst, hlavičku vč. obličeje, mozek, končetiny, páteř a veškeré orgány.
 
OGTT(orální glukózový toleranční test)
Jedná se o zátěžový test většinou uskutečněn přímo v laboratoři. Jde se o několik odběrů krve z žíly (nikoliv z prstu) spojené s vypitím roztoku s glukózou. Tohoto vyšetření není třeba se bát,  i když uslyšíte jak je příšerné, jedná se pouze o vypití sladkého roztoku a pár odběrů krve – a věřte, že to zvládnete.
 muž u bříška

III. trimestr (7. – 9. měsíc těhotenství)

Poslední tři měsíce (od 28.tt), váha poroste rychleji. Mohou se objevit také první kontrakce a tvrdnutí břícha – nelekejte se. Vždy si zkuste odpočinout, napít se a pokud by to neustávalo, dejte si teplou sprchu. V  tomto období by již mohlo Vaše miminko zaujmout polohu, která je nejvhodnější pro porod – tj. hlavou dolů.
 
USG vyšetření (mezi 30. – 32.tt)
Oficiální třetí a poslední vyšetření, kde lékař kontroluje hlavně růst, velikost a uložení dítěte, ale také placenty v děloze.
 
Vyšetření pro vyloučení přítomnosti streptokoka sk. B (36.tt)
Jedná se především o důležitou informaci pro lékaře při porodu, aby Vám byly podány včas antibiotika a Vaše děťátko bylo co nejvíce ochráněno proti infekci.
 
V průběhu těhotenství můžete pociťovat různé pocity, obtíže či cokoliv zláštního – nebojte se proto ptát.  Nicméně nezapomínejte, že příroda to má dobře vymyšlené a pokud se o sebe budete starat a pokusíte se být co nejvíce klidná, vše proběhne naprosto v pořádku.

Post Author: deamadre.cz