Pokud máme trávník, ať už u domu či chaty, víme, že je nutné jej občas posekat. Koneckonců každý z nás chce, aby jeho pozemek vypadal upraveně a nebyl zbytečně zarostlý. Se vzrůstajícím zájmem o ekologii se však objevuje otázka, zda je sečení trávy Sečení – mulčování vůbec vhodné, a pokud ano, pak v jakých intervalech.
Asi není třeba říkat, že jednolitý anglický či golfový trávník, který mnohde vidíme, není pro přírodu to nejpřínosnější. Většinou zde najdeme jen málo druhů travin, které navíc ani nemají možnost vykvést. Jejich nízká výška zároveň znamená, že ani neposkytují úkryt žádným živočichům.
Na druhou stranu je nutné přiznat, že zpustlá, zanedbaná zahrada také nevypadá nejlépe. A není zde možné použít ani argument, že se jedná o „přírodní“ pozemek. V takovýchto případech totiž často začnou dominovat invazivní rostlin, které vytlačí ty domácí. Opět z toho tedy příroda vyjde špatně.
Dalo by se říci, že tento druhý případ je vlastně ještě horší. Umožňuje totiž těmto invazivním druhům nejen růst, ale také se dále rozmnožovat a rozšiřovat. A to je něco, čemu je potřeba zabránit, pokud chceme zachovat biodiverzitu.
Jak tedy postupovat? Začít bychom měli samotnou travní směsí. Ta by měla obsahovat poměrně velké množství různých druhů travin. Všechny by navíc měly být nativní v místě, kde je chcete sázet. Jistě, alpské květiny mohou vypadat dobře, avšak na české louce se jim nejspíše dařit nebude, a navíc, jak již bylo řečeno, se mohou stát invazivními druhy.
Pozemek je také dobré pravidelně kontrolovat, zda vše roste tak, jak má. To platí zvláště v létě, kdy je horko a sucho a mohou se vytvářet holá místa. Zde je nutné zajistit dostatek vláhy. Pokud jde o sekání samotné, doporučuje se, pokud je to možné, sekat pouze dvakrát ročně. To umožní rostlinám vyrůst a rozmnožit se přirozenou cestou. Je však potřeba počítat s tím, že ve vysoké trávě mohou být například klíšťata. Je tedy na našem zvážení, jak budeme postupovat. Jen mějte na paměti, že přírodu je potřeba chránit. Zničili jsme ji totiž už dostatečně.