Dříve vše fungovalo jinak, po zakoupení jízdenky buď u přepážky, nebo u samotného řidiče byl v podstatě takový automatismus, kterým došlo k uzavření přepravní smlouvy. Ve vlaku k vám přišel průvodčí a vy jste mu museli ukázat platnou jízdenku, kterou vám on označil a tím došlo k potvrzení vaší jízdy. Od koupi jízdenky jste museli nejdéle do jednoho dne jízdu uskutečnit. Pokud jste se chtěli přepravit městskou dopravou, došli jste do nejbližší trafiky a zakoupili sadu několika lístků, kdy každý byl platný na nějakou určitou dobu, nebo na jednu jízdu dle příslušného tarifu. Do linkových autobusů si zkušenější pořizovali i místenku, aby vůbec byli převezeni a nedošlo k nepříjemnému narušení plánů.
Aby nebyly dopravní podniky ve skluzu, tak i některé služby zpřístupnili pro uživatele internetu. Dnes se dá říci, že se vše dá udělat přes internet. Pokud chcete cestovat vlakem, stačí mít ve vašem mobilním zařízení chytrou aplikaci, která vám umožní koupi potřebné jízdenky, dokonce i rezervace nadměrného zavazadla téměř na jakýkoliv termín. Tyto jízdenky jsou vázány na jméno, proto je potřeba u sebe vždy nosit doklad totožnosti, poněvadž pokud nemáte doklad – občanský průkaz, ISIC, Žákovský průkaz,… – vaše jízdenka není platná. Když koupíte jízdenku ve značném předstihu, může se stát, že cena bude o pár korun nižší. Jednoduše řečeno, tento princip funguje i u autobusů.
Po zakoupení jízdenky, které bývají často vázané na místenky (ve většině případů zdarma), obdržíte kód, který při vstupu nadiktujete řidiči a ten vás pustí dovnitř autobusu. I v tomto případě se doporučuje nosit doklad totožnosti u sebe, zvláště v případech, kdy se jedná o zlevněné jízdné. Městská hromadná doprava se dá uhradit i SMSkou. Toto funguje ve větších městech. Zašlete SMSku, kam zadáte požadovanou kombinaci čísel a písmen, která bude náležet požadovanému tarifu. Tyto kombinace naleznete na internetu i v dopravních prostředcích. Zpět Vám přijde potvrzovací SMS a tou se případně prokážete u revizora. Peníze se vám odečtou z paušálového tarifu.