Když přijdeme k lékaři s určitým problémem většinou nás jen zasypou nejrůznějšími prášky, které nám však skutečně nemusí pomoct. Mezi nejoblíbenější v dnešní době patří antidepresiva, ty však náš problém skutečně neléčí, ale pouze nás utlumí. Nepůsobí jako skutečný lék a naše vnitřní trápení pouze potlačí.
Druhým extrémem jsou nejrůznější alternativní metody léčby. Hledání různých čaker, či luhování a konzumace bylinek může sloužit pouze jako prostředek pro vytahání z důvěrné osoby finanční prostředky.
Zlatým středem z těchto všem prostředků jsou nejrůznější terapie. Pro děti to je hypoterapie, která pomáhá odvádět pozornost od psychických poruch a také rozvíjí pohybový aparát dětí. Za tímto účelem slouží zvířata, která musí být klidná, trpělivá a přátelská.
Nejvíce se za tímto účelem využívají psi, ale můžeme se také setkat s případy využití koní, delfínů či koček.
U dospělých pacientů zejména s psychickými poruchami pouhý úžas ze zvířat nestačí. Velice oblíbená je tzv. arteterapie. Ta působí na pacienta pomocí umění . Pacient se tedy nezaměřuje na svoje aktuální pocity, ale spíše na svou aktuální činnost.
Najdeme velkou řadu terapií. Nejznámější je léčba kresbou. V tomto případě pacient maluje nejrůznější tvary a obrazce, které mu pomáhají vyjádřit aktuální pocity a případně podpořit léčbu. Mezi další druhy patří léčba tancem, hudba či jiným pohybem.
Největší problémem těchto pacientů je příliš času stráveného přemýšlením. Často tak dojdou k myšlenkám a závěrům, které jsou většinou zbytečné a nelogické.
Tyto terapie se tedy snaží pacienta zabavit, aby využit svůj čas efektivně a nepřemýšlel nad nereálnými teoriemi, které mu zbytečně pak působí psychické problémy.
Pokud však nemáme dostatek prostředků na terapii vystačíme si s obyčejným pohybem. Ten má navíc vedlejší efekt, kdy zlepšuje naši fyzickou kondici a zpevňuje naše tělo. Sport nám také pomáhá vyčistit si hlavu a urovnat si potřebné myšlenky, které by nám jinak nabourávaly sebejistotu.