Site Loader

MINULOST
Když pomineme využití ve vědeckém sektoru, první veřejný 3D tisk probíhal pod taktovkou firmy 3D Systems už v devadesátých letech. Zařízení byla velká, technologie stále nedokonalá a výsledné produkty drahé. Cena tiskáren se pohybovaly v řádech sto tisíců až milionů, je tedy snadné se dovtípit, že nebyly určeny pro běžnou populaci.
Postupně docházelo ke zlepšování této technologie, a v roce 2000 se začala využívat v průmyslu. V této době se vývoj 3D tiskáren začal ubírat dvěma různými cestami – první z nich tkzv. „high – end tisk“ se soustředil na drahé, ale naprosto dokonalé a plně funkční produkty. Byl obvykle využíván v průmyslu, kde se běžně tiskly velmi komplikované součástky. Tato technologie se dodnes využívá v automobilovém či leteckém průmyslu. Druhým typem byly tiskárny určené pro jednotlivce či menší firmy – zde se výrobci soustředili hlavně na cenovou dostupnost.
3d model
PŘÍTOMNOST
3D tisk se samozřejmě rok od roku modernizuje a stává se pro nás čím dál tím dosažitelnější. Kdo by si nechtěl vytisknout vlastní věšáčky na oblečení, nádobí nebo náhradní držadlo k šuplíku? Pro ty, kteří 3D tiskárnu vlastní, je to už každodenní realita. Takové malé domácí zařízení nezabere moc prostoru, a jeho cena se pohybuje do 10 000 Kč – stále se ale nemůže kvalitou rovnat těm profesionálním. Existuje ještě jeden způsob – v česku se poslední dobou objevilo mnoho firem, kde si jde objednat 3D tisk na počkání. I vy si tedy můžete vyzkoušet, jaké to je, když vám pod rukama vzniká úplně nová věc přesně podle vašich představ!
BUDOUCNOST
 Tato technologie jen tak nezmizí. Můžeme se jen dohadovat, jak pokročilá bude za desetiletí – nějaké prognózy ale máme. Firma Siemens odhaduje, že do roku 2022 bude tisk o 50% levnější než dnes. Jak to asi změní náš život? Představte si, že se vám rozbije nějaká součástka v PC. Spojíte se s informační službou, a ta vám přes internet pošle soubor, ve kterém jsou potřebné informace, aby tuto součástku 3D tiskárna vytiskla. Nemusíte nikam chodit, nic složitého řešit. I tohle možná skrývá budoucnost, nebo to aspoň tvrdí někteří odborníci.
motorka v tiskárně
Kde má a jistě bude mít 3D tisk místo je medicína.  Již dnes se využívá k vytváření protéz, či jako náhrada kostí. Vědci ale touží po ještě větších výsledcích – snaží se překonat samotného boha a doslova si „vytisknout“ lidské tělo. Firmě Organovo se již podařilo vytvořit technologii pro tisk malých vzorků jaterní tkáně, které dokonce několik dní dokázaly přežívat. A tak, i když máme před sebou ještě dlouhou cestu, třeba nám v těle jednou bude bít umělé srdce – srdce vytisknuté na 3D tiskárně. No řekněte, není to zvláštní představa?

Post Author: deamadre.cz